Kalite Tesadüf Değildir
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Giriş yapGiriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  

Linux nedir? nasıl buralara geldi?

YazarMesaj

Firefox

Linux nedir? nasıl buralara geldi? Empty
MesajKonu: Linux nedir? nasıl buralara geldi?   Linux nedir? nasıl buralara geldi? EmptyPtsi Eyl. 13, 2010 3:08 pm

Linux, Linus Torvalds adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde bir öğrenci iken Intel'in yeni işlemcisi 80386'nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı Unix (aslen Minix) tabanlı bir işletim sistemi çekirdeğidir. Yani Linux, Linux dağıtımlarının bel kemiğini oluşturmaktadır. İnternette yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.[1] Hızlı bir sürecin sonunda Linus'un geliştirdiği çekirdek, GNU hareketinin bir meyvesi ve aynı zamanda taşıyıcısı haline gelmiştir. GNU için yazılmış özgür yazılımlar çok kısa süre içerisinde Linux çekirdeği ile uyumlu çalışabilecek hale getirilmiş ve ortaya güçlü, kararlı, esnek ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çıkmıştır. GNU/Linux olarak anılması gereken işletim sistemi zaman içerisinde telaffuz kolaylıklarından ötürü Linux olarak anılmaya başlanmıştır. Açık kodlu bir yazılım olan Linux özgür gelişimi, yaratıcılığı ve bağımsız ilerlemeyi desteklemekte ve bilişim dünyasından destek görmektedir.

Linux nedir? nasıl buralara geldi?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» RSS nedir? Nasıl kullanılır? rss okuyucu nedir?
» Bit-byte-kb-mb-gb-tb Nedir?Bit-byte-kb-mb-gb-tb Nasıl Hesaplanırve Nasıl Hesaplanır
» mIRC nedir? nasıl kullanılır?
» Vbulletin Nedir ? Nasil Kullanilir ? (temel Bilgiler)
» 404 Nedir? dört yüz dört hatasi failure ne? Nasil cözülür?