Kalite Tesadüf Değildir
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Giriş yapGiriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  

MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum )

YazarMesaj
C-NerGy

Administrator
Administrator
C-NerGy

Explorer 8

MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Empty
MesajKonu: MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum )   MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) EmptySalı Eyl. 14, 2010 6:05 pm

Ücretsiz Forum Sistemi MyBulletinBoard (MyBB, PHP kodlama dili ile yazılmış, MySQL veritabanı ile kullanılan eklentiler ile geliştirilebilen ücretsiz bir forum sistemidir.
1.6 versiyonu ile gelen geliştirme ve yeniliklerle forum sistemleri arasındaki yerini yükseltme gayretinde olan MyBB; Türkiye'de binlerce üyesi olan iki destek sitesi ile Türk internet kullanıcılarına MyBB'yi tanıtmakta ve hizmet vermektedir.
Gelişmiş Plugin (eklenti) sisitemi, Birbirinden özel Temaları, Seo Desteği ve bir çok özelliği MyBB Forumlarına sahip olmak istiyorsanız öncelikle MyBB-Türkçe Son Sürüm Paketini indiriniz.

Link: http://indir.mybbdestek.com/utf/

MyBB Forumlarını Sitelerinize Kurmanız için Aşağıdaki işlem Sırasını Takip edin:

1. Sıkıştırılmış dosya içerisinde kurulum ile ilgili ayrıntıların bulunduğu "Dökümanlar - Kurulum ve Güncelleme Hakkında" ve Kurulum dosyalarını içeren "Yüklenecek Dosyalar" bulunmaktadır. Kurulum için gerekli olan dosyalar "Yüklenecek Dosyalar" içindeki dosyalardır.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Wol_errorResim otomatik olarak küçültülmüştür. Gerçek boyutta görmek için buraya tıklayın.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Dosyalari-cikartin
  2. FTP Programı yardımı ile Sitenizin Host Paketine bağlanın ve Yüklenecek Dosyalar içerisindeki tüm klasör ve dosyaları sitenize yükleyin.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Wol_errorResim otomatik olarak küçültülmüştür. Gerçek boyutta görmek için buraya tıklayın.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Ftp-ile-dosyalari-yukleyin
  3. Forum sisteminizin çalışabilmesi için PHP Kodlamasını sitemize yüklemiş olduk ancak sistemin çalışması için, MySQL Veritabanına ihtiyaç vardır. Bu yüzden Sitenizin Kontrol Panelinden (Cpanel, Plesk Panel vs.) Veritabanı ve Veritabanı ile bağdaşlaştırılacak Veritabanı Kullanıcı Adı Oluşturmak için MySQL Databases Kısmına giriş Yapıyoruz.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Cpanel
  4. Sitenizin MySQL Veritabanını oluşturmak için Yeni Database (New Database) kısmına Veritabanı ismini giriyoruz ve yeni bir veritabanı oluşturuyoruz. (örnek: forum)
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Mysql-veritabani-olustur
  5. Veritabanınız ile bağdaşlaştırılacak olan Veritabanı üye adı (Add New User) kısmına isim girip, Yeni bir Veritabanı üye adı oluşturuyoruz. (Kullanıcı adı ve şifrenizi lütfen yedekleyiniz)
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Mysql-kullanici-olustur
  6. Veritabanı ve Veritabanı için Kullanıcı adı ve şifre oluşturduktan sonra sıra bunları birleştirmeye geliyor. Veritabanınız içerisinde çalışabilmeniz için Kullanıcı adınızı Veritabanınıza eklemelisiniz.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Veritabani-kullanici-birlestir
  7. Ekleme işleminden sonra çıkan sayfadaki özelliklerin hepsini seçip kaydetme tuşuna basmalısınız.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Veritabani-kullanici-birlestir-2

Sitenizin kurulumu için gerekli dosyaları FTP Programı yardımı ile Host Paketinize attınız, ve MySQL için gerekli veritabanlarını oluşturdunuz.

Şimdi Forum Paketinizin Kurulumuna Geçebiliriz.

1. siteadresiniz.com şeklinde sitenizin Forum Kurulum URL Adresini giriniz: Karşınıza aşağıdaki şekilde Kurulum Sayfası Gelecektir. Kurulum işlemlerine başlamak için İleri Tuşuna basmanız gerekmektedir.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Install-1
  2. Kurulum işlemlerine başlamadan önce Lisans Sözleşmesini Okuyup Onaylamanız gerekmektedir. Lisans Sözleşmesini kabul ettikten sonra İleri Tuşuna Basarak Kuruluma Devam etmelisiniz.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum9-install-2
  3. MyBB Forumunuzu yükleyebilmeniz için Gerekli Olan Minumum Özelliklerin Listesi Karsınıza çıkmaktadır. (PHP Versiyonu, Desteklenen Veritabanı, Desteklenen Çeviri Uzantıları)
    "inc/config.php" ve diğer dosyalar için CHMOD ayarlamalarını yapmanız için aşağıdaki resimleri inceleyin.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum10-install-3

• "inc/config.php" dosyasın Chmod Ayarlarını aşağıdaki Resimlerdeki uygulandığı gibi FTP programı aracılığı ile 777 olarak ayarlayınız. config.php dosyasını inc klasörü içerisindeki config-default.php dosyasının adını değiştirerek oluşturabilirsiniz.
    • "inc/settings.php" dosyasın Chmod Ayarlarını aşağıdaki Resimlerdeki uygulandığı gibi FTP programı aracılığı ile 777 olarak ayarlayınız.
    • "cache/" klasörünün Chmod Ayarlarını aşağıdaki Resimlerdeki uygulandığı gibi FTP programı aracılığı ile 777 olarak ayarlayınız.
    • "uploads" klasörünün Chmod Ayarlarını aşağıdaki Resimlerdeki uygulandığı gibi FTP programı aracılığı ile 777 olarak ayarlayınız.
    • "uploads/avatars" klasörünün Chmod Ayarlarını aşağıdaki Resimlerdeki uygulandığı gibi FTP programı aracılığı ile 777 olarak ayarlayınız.
Not: Kurulum bittikten sonra güvenlik önlemleriniz için config.php ve settings.php dosyalarının Chmod Ayarlarını eski haline çeviriniz. (644 veya 755 gibi)
MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum11-changemod-ayarlama
MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum12-changemod-ayarlama2
Gerekli dosyaların CHMOD ayarlarını yaptıktan sonra yukarıdaki Resimdeki gibi Tüm Özellikler Yeşil yanacaktır ve ileri Tuşu ile Devam Etmeniz Gerekmektedir.
  • Yukarıda forum kurulumu için gerekli olan veritabanı bilgilerini hazırlamıştık. Şimdi gerekli olan bilgileri Bu sayfada girerek, config.php dosyamızın şekillenmesini sağlayacağız.

• Veritabanı Türü: MYSQL İMPRPVED (kullanacağımız veritabanı türünü seçiyoruz)
    • Veritabanı Server Host Adı: localhost (Genel olarak Serverlar için Standart "localhost" şeklindedir)
    • Veritabanı Kullanıcı Adı: mybboard_dbuser (yukarıdaki 5. maddedeki oluşturdugumuz Kullanıcı adını giriyoruz, Başına sitemizin Ön ekinide giriyoruz)
    • Veritabanı Şifresi: ***********
    • Veritabanı Adı: mybboard_dbname (yukarıdaki 4. maddedeki oluşturdugumuz veritabanı adını giriyoruz, Başına sitemizin Ön ekinide giriyoruz)
    • Tablo Ön Eki: mybb_ (Standart olarak mybb_ şeklindedir)
    • Tablo Kodlaması: UTF-8 Unicode (MybbDestek ekibi olarak UTF-8 Karakter Setini Kullanmanız önerilmektedir.

MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Veritabani-ayarlari
    Veritabanı için girmiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu kontrol edin ve İleri Tuşuna Basınız.
  • Veritabanı bağlantısı başarı ile tamamlandıktan sonra bu işlemlerle birlikte, Veritabanı tabloları oluşturulmaktadır. İleri Tuşuna basarak kurulumun diğer aşamasına geçebilirsiniz.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum14-veritabani-tablolari
  • Sitenizin Tema ve Şablonların kurulumu aşamasınıda tamamladıktan sonra ileri tuşuna basarak diğer kurulum aşamasına geçebilirsiniz.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum15-tema-kurulum
  • Forumunuzun ismi, Forum URL Adresi, Website Adı, İletişim Mail adresi gibi ayarları girmeniz gerekmektedir. Ekstra bir durum söz konusu değil ise Cookies (çerez Ayarları) ile oynama yapmayınız.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Forum-ayarlari
    Forum Ayarlarının doğruluğunu kontrol edip, kuruluma devam etmek için İleri Tuşuna Basınız.
  • Forumlarınızı Yönetmek ve Ayarlarını Değiştirebilmek için Yönetici (Admin) hesabı oluşturmanız gerekmektedir.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Forum-yoneticiligi
  • Yönetici hesabınızıda oluşturduktan sonra Kurulumuzunu Başarı ile Tamamladınız Mesajı sizi karşılaması gerekmektedir. Kurulumdan çıkış yapabilirsiniz.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum18-kurulum-sonu
  • Bazı host paketleri, Kululum (install) dosyalarını kurulumdan sonra kilitlerken bazılarında ise sizin bu install klasorunu silmeniz gerekmektedir. FTP Programı yardımı ile sitenizdeki install klasörünü sildiğinizde Forumunuz tamamen yayına açık hale gelecektir.
    MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum ) Kurulum19-install-klasorunu-silin

• MyBB Forumlarınızın kurulumu bitmiştir. Hayırlı olsun.
    Saygılarımla,
    https://olemlabs.forum.st

MyBB 1.6 Kurulum Resimli Anlatım ( Örnek Kurulum )
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -
    » Paket Kurulumu - Resimli Anlatım
    » MyBB Sorularınız Buraya...
    » WordPress Kurulumu (Videolu Anlatım)
    » Mybb Tarzı Profil Sayfası
    » Resimli Yemek Tarifleri